گلین قیه دیار خلیل خان

وبلاگ فرهنگی - هنری - ورزشی - شعر - طنز - داستان و ...

امام جمعه مرند در دیدار با نخبه وجوان مبتکر گلین قیه ای حسن اکبری لایق:
نویسنده : جواد نامی - ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩۳
 

امام جمعه مرند در دیدار با نخبه وجوان مبتکر  گلین قیه ای حسن اکبری لایق :پژوهش و پژوهشگر زیر بنای توسعه واقی کشور است.

 

حجت الاسلام نعمت زاده ضمن اظهار خوشنودی از موفقیتهای حسن اکبری لایق گفت : اگر می خواهیم به موفقیت هایی  دست یابیم و به استقلال برسیم  ، باید نگاه خاصی به پژوهش داشته باشیم ، پژوهش یعنی اعتماد و خودباوری در راه رسیدن به استقلال پایدار.

امام جمعه مرند در ادامه سخنان خود گفت :
حمایت و توجه مقام معظم رهبری به نخبگان و پژوهشگران  بیانگر این است که ایشان توجه خاصی به این مقوله دارند ، بنا به فرموده مقام معظم رهبری ، ”
عنصر تحقیق و پژوهش در همه جا به صورت یک اصل در مجموعه کارها باید مورد توجه قرار گیرد. ” بدون شک رهنمودهای رهبر معظم انقلاب می تواند چراغ راهی باشد برای نخبگان علمی و پژوهش گران .

حجت الاسلام نعمت زاده در ادامه افزود: اگر در دولتهای گذشته و حال نارضایتی وجود دارد مربوط می شود به مسایل فرهنگی ، تحریمها و تهدیدهای دشمنان هرگز در روحیه مردم ولایت مدار ایران اسلامی تاثیری نگذاشته و نخواهد داشت ، ولی تهاجم فرهنگی می تواند برای جوانان ما خطر آفرین باشد. که در این زمینه مسئولین و متولیان فرهنگی باید بیشتر برای حمایت از قشر نحبه جوانان برنامه های مدونی داشته باشند وبا ترویج و توسعه  ایده های نوع و همراه با تخصص و فنون علمی را بارور کنند ،چرا که استکبار جهانی از این می ترسد .امام جمعه مرند در ادامه گفت : اگر در تمامی زمینه های از رهنمودها و فرامین رهبری اطاعت کنیم  ، عقب‏ ماندگی ها ،  تبعیض ها و بی‏ عدالتی ها  در همه‏ زمینه‏ های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی از بین خواهد رفت و شاهد رشد و  تعالی در  تمامی زمینه ها خواهیم بود.

حجت الاسلام نعمت زاده ضمن تقدیر از فعالیتهای مستمر و خستگی ناپذیر اکبری لایق این جوان مبتکر و بسیجی  مرندی  گفت : آقای اکبری لایق جوانی مومن و متعهد می باشد که توانسته است با روحیه بسیجی خود با اتکا به فرامین رهبری پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی نماید .اگر ایشان در کمال تواضع و فروتنی اولین مدال  جهانی خود را به بارگاه مقدس امام رضا (ع) تقدیم می کند بیانگر ایمان و اعتقاد ایشان به ائمه اطهار است و همین جوانان با ارادت به ائمه اطهار توانسته اند موجب عجز و سرافکندگی استکبار جهانی باشند ، که در راس آنها سردار سر لشگر حاج قاسم سلیمانی است که یه نخبه نظامی است و با عملیات نظامی فوق العاده خود ژنرالهای غربی را انگشت به دهان گذاشته است. و الان امنیتی که در کشورهای منطقه سوریه و عراق آبرو و عزت و اقتدار نظام اسلامی را حفظ کرده ،حکم فرما شده گواه این رشادتها است .

در این دیدار ابتدا حسن اکبری لایق ضمن تشکر و سپاسگزاری از حجت الاسلام نعمت زاده گفت : در سال ۱۳۸۶ که در دانشگاه آزاد اسلامی مرند مشغول به تحصیل بودم و به تازگی به پژوهش و تحقیق می پرداختم که تشویقهای شما باعث گردید تا در در این راه ثابت قدم شده  و در راستای حمایتهای معنوی شما موفق به ادامه تحصیل شدم و امیدوارم با رهنمودهای حضرتعالی فردی مفیدی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی باشم.

اکبری در ادامه سخنان خود با امام جمعه مرند گفت : بزرگترین افتخار من این است که یک بسیجی و سرباز گوش بفرمان مقام معظم رهبری هستم و افتخار می کنم که مدال جهانی خود را به سردار سلیمانی تقدیم کرده ام. هر چند ارش مادی ندارد و ارزش معنوی که این سردار فداکار بنده و امسال من در سایه فداکاریهای این سرداران در سنگر علم توانسته ایم برای کسب علم و پژهش موفق باشیم .


 
 
طراح و سازنده اولین هواپیمای بدون سوخت جهان در برنامه زنده باد زندگی
نویسنده : جواد نامی - ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ آذر ۱۳٩۳
 

حسن اکبری لایق،طراح و سازنده اولین هواپیمای بدون سوخت جهان چهارشنبه شب مهمان برنامه «زنده باد زندگی» می شود.

برنامه «زنده باد زندگی» که از شبکه دو سیما به روی آنتن می رود چهارشنبه شب 5 آذر ماه میزبان حسن اکبری لایق داری 12 اختراع ثبت شده بین المللی و دارای 8 مدال جهانی و دکترای افتخاری معتبر و مقام های دوم و سوم جهان در مسابقات بین المللی اختراعات در سالهای 2009 تا 201 است.

حسن اکبری لایق متولد 15 فروردین ماه سال 1367 در روستای گلین قیه از حومه شهرستان مرند در استان آذربایجان شرقی است وی دارای مدال نقره جهانی در مسابقات بین المللی اختراعات 2009 از کشور بلژیک در رشته هوافضا که به حرم امام رضا علیه السلام اهدا کرده ،درای مدال برنز جهانی و مقام سوم جهان در مسابقت بین المللی اختراعات سال 2010 در کشوره کره جنوبی رشته هوافضا،دارای 2مدال برنز جهانی در رشته مهندسی پزشکی در سال 2011 از کشور کرواسی در رشته هوافضا و مهندسی پزشکی
دارای 1 مدال برنز جهانی در رشته مهندسی پزشکی در سال 2011 از کشور رومانی در رشته هوافضا و مهندسی پزشکی،دارای 1 مدال نقره جهانی در رشته مهندسی پزشکی در سال 2011 از کشور رومانی در رشته هوافضا دارای 32 تحقیق و کار پزوهشی و تحقیقات کاربردی اجرا شده در دانشگاه ها و پزوهشسراهای کشور،مجری چندین پروژه امنیتی نظامی در زمینه پهپادها، در بخش های مربوطه کشور، طراح و سازنده اولین هواپیمای فوق سبک جهان در ایران،طراح و سازنده اولین هواپیمای بدون سوخت جهان،مخترع پهپاد دریاپیما برای اولین بار در جهان در حوزه پهپاد که این پهپاد را به شهدای گمنام کشور اهدا کردند.

وی همچنین عضو باشگاه پزوهشگران جوان کشور و عضو انجمن مخترعین کشور می باشد که چهارشنبه شب به همراه خانواده اش در برنامه «زنده باد زندگی» حضور پیدا می کند.


 
 
مخترع گلین قیه ای و هواپیمای بدون سرنشین با قابلیت شناسایی موانع
نویسنده : جواد نامی - ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ آذر ۱۳٩۳
 

حسن اکبری لایق مجری طرح با بیان اینکه این هواپیما داری حسگر در برخورد با موانع است، گفت: این حسگر موجب می‌شود که در زمانی که هواپیمادر مسیر خود تا فاصله ۲۰ متری مانعی را حس کند، می‌تواند تغییر مسیر دهد.

وی این موانع را اعم از دیوار یا کوه دانست و ادامه داد: در صورتی که مانع متحرک باشد مانند موشک، این هواپیما شتاب گرفته و اوج می‌گیرد تا با مانع متحرک برخورد نکند.

لایق با تاکید بر اینکه هواپیمای طراحی شده دارای حسگر مرکزی در داخل هواپیما است، خاطر نشان کرد: هواپیما با این حسگر قادر است در زمان فرود در مسیر درستی قرار گیرد.

مجری طرح به مزایای هواپیمای بدون سرنشین طراحی شده پرداخت و یادآور شد: به منظور جمع آوری اطلاعات از محیط پیرامون برای هواپیمای بدون سرنشین طراحی شده حسگرهای رابطی در زیر باله‌های هواپیما پیش بینی شده است تا بتواند در کمترین زمان موانع را پیدا کند.

به گفته وی، این حسگرها همچنین می‌توانند در زمان سقوط هواپیما مانع را مستقیم به جعبه سیاه هدایت کنند.


 
 
پهپاد دریاپیما و شب پیما تقدیم به شهدای گمنام کشورم
نویسنده : جواد نامی - ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ آذر ۱۳٩۳
 

محقق گلین قیه ای: پهپاد دریاپیما و شب پیما تقدیم به شهدای گمنام کشورم

 

حسن اکبری لایق محقق جوان اهل روستای گلین قیه از توابع شهرستان در گفتگو با سایت خبری یاشیل وطن گفت: هواپیمای ارائه شده دارای سیستم محافظ تعادل مکانیکی است بطوری که در زمان فرود بدون نیاز به چرخ و باند با کمک محافظ ، تعادل شتاب را کاسته و بعد از طی مسیر  ۳۰ متری به آرامی بر روی بدنه فرود می آید.

وی افزود: در قسمت بالای باله ها میکرو جتی طراحی شده است که در هنگام سرعت گیری از آن استاده شود. حرکت اولیه با پرتاب دست صورت میگیرد و در ادامه با کمک میکرو جت شتاب لحظه ای گرفته و ارتفاع میگیرد.

این مهندس جوان تصریح نمود: وزن پهپاد معادل ۵ کیلوگرم است که در هنگام فرود بدون نیاز به باند با کمک سیستم محافظی که در هنگام فرود برای حفظ تعادل و کاهش سرعت عمل میکند و در هنگام شتاب گیری نقش سبک کننده پهپاد را بر عهده دارد و با استفاده از نیروهای وارده بر بدنه پهپاد را شتاب میدهد و کمک میکند در هر ۲۰ متر افزایش سرعت داشته باشد.

اکبری ادامه داد: در هنگام پرواز در سطح آب سرعت کم شده و این محافظ برای افزایش تعادل کمک میکند.سرعت در سطح آب دریا به ۱۰۰کیلومتر بر باعت در حالت متوسط میرسد.این پهپاد قادر است در تاریکی شب پرواز کند و با فرستنده اطلاعات منطقه را ارسال کند.

وی با اشاره به طرح های مشابه گفت: آمریکا و فرانسه هواپیماهایی را طراحی و ساخته اند که قادر است در روی پایه های خود در آب فرود بیاید و برای جستجوی دریایی از آنها استفاده میکنند به علت اینکه این هواپیماها درای هزینه زیاد بوده و درسطح دریا نمیتوانند تعادل بالایی داشته باشند و تصاویر ارسالی از سطح دریا را همراه لرزه و ذریافت میکنند.

این محقق گلین قیه ای کشورمان تصریح نمود: در حال ساخت هواپیمای بدون سرنشینی برای طی دریا با سوخت کم و تعادل بالا هستند که مدل های ساخته شده در ساحل دریا ازمایش کرده اند که باد با قدرت بالا در مناطق شمالی آمریکا تعادل این هواپیما ها را به طور مطلق به هم میزند و قادر به پرواز نیستند که این عیب در پهپاد ساخته شده بنده رفع شده است.

اکبری گفت: سیستم محافظ در بدنه پهپاد از ضربه ها در هنگام فرود در سطح آب جلوگیری میکند .زاویه حمله در هنگام فرود در سطح آب به حداکثر رسیده و باعث افزایش تعادل و افزایش نیروی وزن میشودکه فرودی ایمن را فراهم میکند.

وی برخی از کاربردهای این پهپاد را چنین برشمرد: جستجوی مناطق دور از دسترس در دریا و خشکی –بدون نیاز به باند فرود –فرود در روی آب بدون غرق شدن –رفع نقص های موجود در هواپیماهای آمریکایی- هزینه پایین اجرا و بومی بودن تمامی قطعات.

این محقق بسیجی گفت: در اجرای این طرح از اساتید هوافضا و مکانیک یاری گرفته شده که بنا به نیت اولیه که اگر این طرح به خوبی به اتمام برسد حضور شهدای گمنام کشور مان اهدا کنم که این موفقیت همزمان با مناسبت دفاع مقدس یکی شد.

جمله پایانی این محقق جوان:

این طرح حضور شهدای گمنام کشور عزیزم اهدا میشود.