گلین قیه دیار خلیل خان

وبلاگ فرهنگی - هنری - ورزشی - شعر - طنز - داستان و ...

انتقال آب رود خانه ارس
نویسنده : جواد نامی - ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩۱
 

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس : 

با انتقال آب رود خانه ارس ،برای بیش از ۳۰هزار نفر

اشتغال ایجاد و اقتصاد منطقه رونق خواهد یافت......

بقیه در ادامه مطلب


 

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت :

شهرستانهای مرند وجلفا از نظر قابلیت های کشاورزی و تولید فراروده ها و محصولات کشاورزی بعنوان قطب تولید زردآلو،سیب مخصوص زنوز،زعفران بناب مرند،پسته یامچی،انار درجلفا ،انجیر در سیه رود وتولیدقیصی و تخمه آفتابگردان محسوب میگردد ولی بعلت خشکسالیهای چندین ساله اخیر با مشکل کمبود آب کشاورزی و آب شرب مواجه است بطوریکه آب شرب شهرستان مرند از نظر املاح دارای آهک بسیار بوده واین باعث بیماریهای قلبی عروقی را در منطقه برای اهالی با مشکلاتی مواجه ساخته است .

 

محمد حسن نژاد در ادامه افزود: اگر مسئولین محترم تنها یک روز بعنوان میهمان در این منطقه حضور و از نزدیک با این مشکلات آشنا شوند آیا برای خودشان هم این وضعیت را قابل تحمل خواهند کرد.

وی افزود :

مسئولین نبایدمردم را از انتظارات بحق و تعریف شده محروم بگذارند. بااجرائی نمودن طرحهای عمرانی و فرهنگی و اقتصادی در رشد و شکوفا اقتصاد و ایحاد اشتغال بیشتر سعی و تلاش کنند .

وی در ادامه اظهار داشت :

  تمامی ایده های سیاسی و اجتماعی متفاوت در جامعه باید همسو با تعالیم نظام اسلامی داشته باشندتا با ساختار خدمت خالصانه به مردم وتامین منافع ملی کشور باشد و باید ارتباطی که بین مردم و مسئولین در ارائه خدمات و شکوفائی استعدادهای بالقوه دربخشهای کشاورزی با تامین منابع آبی و زیر ساختهای کشاورزی و داشتن زمینهای تشنه دشت های هرزندات و یکانات بیش از ۱۵ هزار از اراضی را تحت پوشش خدمات داده و برای بیش از ۴ هزار نفر نیز شغل ایجاد خواهد شد .

 

دکتر حسن نژاد یادآورشد :

همگرایی و همسوئی متقابل و پایدارمسئولین و مردم یکی از محورهای مهم توسعه در جامعه محسوب میگردد و در این رابطه تسهیل سازی در خدمات اداری و اهمیت دادن به حل مشکلات مردم و جلب رضایت مندی باید در اولویت خدمات اداری باشد .

 

نماینده مردم مرندوجلفا بابیان اینکه توسعه بخشهای کشاورزی ،راههای ارتباطی و مراکز دانشگاهی شهرستانهای مرند و جلفا در اولویت است گفت :تامین منابع اعتباری مورد نیاز و تخصیص آنها وجذب بموقع دستگاههای اداری در تسریع عملیاتی کردن پروژه های عمرانی و مصوب را بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد .

 

وی خاطر نشان کرد : ارتقاء فرمانداری ویژه مرند ،الحاق مناطق اردکلو و تازه کند آخوند به حوزه شهری مرند ،تبدیل ۱۱ روستا در شهرستانهای مرند و جلفا به شهر،راه اندازی فرودگاه در منطقه ارس ،تکمیل ورزشگاه ۵هزار نفری مرندو هادیشهر،تاسیس دانشکده پزشکی مرند،توسعه مراکز بهداشتی درمانی زنوز و شبانه روزی کردن کشکسرای و یامچی ،تاسیس بخشداری کشکسرای مرند،عملیاتی کردن طرح نواحی صنعتی زنوز ،بنگین،تاسیس استودیو رادیو شهر مرند و توسعه دفتر خبری و اخذ مجوز استخدام رسمی خبرنگار صداو سیما در دفتر خبری ،حل مشکل نیروگاه سیکل تر کیبی ۵۰۰مگاواتی بخش خصوصی منطقه آزاد ارس ،توسعه و تجهیز راههای ارتباطی بناب ،دولت آباد و کندلج مرند را از برنامه های اولویت داردستگاههای اجرایی در منطقه برشمرد .

 

  عضو کمسیون اقتصادی مجلس با مهم خواندن انتقال آب رودخانه ارس تامین آب شرب ۸ شهر و ۸۱ روستا در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در شهرستانهای مرند و جلفا را یادآورشد:

این طرح بیش از ۵۰ هز از هکتار از اراضی را تحت پوشش قرار خواهد داد و در این مدت ده سال بیش از ۷۳ میلیارد تومان هزینه شده در دشتهای گلفرج و ایجاد تصفیه خانه و لوله گذاری در مسیر مرند هرزندات و یکانات تا قبل از از نوسانات ارزی ۱۰۰۰میلیارد تومان برای تکمیل آن اعتبار نیاز دارد که خوشبختانه مجوز تامین اعتبار مالی آن گرفته شده و از کشورهای چین و ترکیه یک میلیارد دلار معادل ۲۵۰۰میلیاردتومان تامین مالی شده که این طرح درصورت اجرا موجب اشتغال بیش از ۳۰ هزار نفر در شهرستانهای مرند و جلفا و بیش از ۱۵ هزار هکتار دشت های تشنه هرزندات و یکانات مرند سیراب خواهند شد و این با عت تحول اقتصادی مهمی را در منطقه خواهد داشت


به نقل از سایت اخبار به روز مرند