گلین قیه دیار خلیل خان

وبلاگ فرهنگی - هنری - ورزشی - شعر - طنز - داستان و ...

پهپاد دریاپیما و شب پیما تقدیم به شهدای گمنام کشورم
نویسنده : جواد نامی - ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ آذر ۱۳٩۳
 

محقق گلین قیه ای: پهپاد دریاپیما و شب پیما تقدیم به شهدای گمنام کشورم

 

حسن اکبری لایق محقق جوان اهل روستای گلین قیه از توابع شهرستان در گفتگو با سایت خبری یاشیل وطن گفت: هواپیمای ارائه شده دارای سیستم محافظ تعادل مکانیکی است بطوری که در زمان فرود بدون نیاز به چرخ و باند با کمک محافظ ، تعادل شتاب را کاسته و بعد از طی مسیر  ۳۰ متری به آرامی بر روی بدنه فرود می آید.

وی افزود: در قسمت بالای باله ها میکرو جتی طراحی شده است که در هنگام سرعت گیری از آن استاده شود. حرکت اولیه با پرتاب دست صورت میگیرد و در ادامه با کمک میکرو جت شتاب لحظه ای گرفته و ارتفاع میگیرد.

این مهندس جوان تصریح نمود: وزن پهپاد معادل ۵ کیلوگرم است که در هنگام فرود بدون نیاز به باند با کمک سیستم محافظی که در هنگام فرود برای حفظ تعادل و کاهش سرعت عمل میکند و در هنگام شتاب گیری نقش سبک کننده پهپاد را بر عهده دارد و با استفاده از نیروهای وارده بر بدنه پهپاد را شتاب میدهد و کمک میکند در هر ۲۰ متر افزایش سرعت داشته باشد.

اکبری ادامه داد: در هنگام پرواز در سطح آب سرعت کم شده و این محافظ برای افزایش تعادل کمک میکند.سرعت در سطح آب دریا به ۱۰۰کیلومتر بر باعت در حالت متوسط میرسد.این پهپاد قادر است در تاریکی شب پرواز کند و با فرستنده اطلاعات منطقه را ارسال کند.

وی با اشاره به طرح های مشابه گفت: آمریکا و فرانسه هواپیماهایی را طراحی و ساخته اند که قادر است در روی پایه های خود در آب فرود بیاید و برای جستجوی دریایی از آنها استفاده میکنند به علت اینکه این هواپیماها درای هزینه زیاد بوده و درسطح دریا نمیتوانند تعادل بالایی داشته باشند و تصاویر ارسالی از سطح دریا را همراه لرزه و ذریافت میکنند.

این محقق گلین قیه ای کشورمان تصریح نمود: در حال ساخت هواپیمای بدون سرنشینی برای طی دریا با سوخت کم و تعادل بالا هستند که مدل های ساخته شده در ساحل دریا ازمایش کرده اند که باد با قدرت بالا در مناطق شمالی آمریکا تعادل این هواپیما ها را به طور مطلق به هم میزند و قادر به پرواز نیستند که این عیب در پهپاد ساخته شده بنده رفع شده است.

اکبری گفت: سیستم محافظ در بدنه پهپاد از ضربه ها در هنگام فرود در سطح آب جلوگیری میکند .زاویه حمله در هنگام فرود در سطح آب به حداکثر رسیده و باعث افزایش تعادل و افزایش نیروی وزن میشودکه فرودی ایمن را فراهم میکند.

وی برخی از کاربردهای این پهپاد را چنین برشمرد: جستجوی مناطق دور از دسترس در دریا و خشکی –بدون نیاز به باند فرود –فرود در روی آب بدون غرق شدن –رفع نقص های موجود در هواپیماهای آمریکایی- هزینه پایین اجرا و بومی بودن تمامی قطعات.

این محقق بسیجی گفت: در اجرای این طرح از اساتید هوافضا و مکانیک یاری گرفته شده که بنا به نیت اولیه که اگر این طرح به خوبی به اتمام برسد حضور شهدای گمنام کشور مان اهدا کنم که این موفقیت همزمان با مناسبت دفاع مقدس یکی شد.

جمله پایانی این محقق جوان:

این طرح حضور شهدای گمنام کشور عزیزم اهدا میشود.